قالب وردپرس – آموزش کامل

قالب وردپرس چیست؟

قالب وردپرس
آموزش قالب وردپرس

وردپرس یکی از محبوب ترین سیستم های مدیریت محتوا است که بوسیله آن می شود هر نوع سایت با هر محتوایی را تولید و راه اندازی کرد. در مقاله های قبلی سایت دیده گاه با وردپرس آشنا شدیم.

خواهشمندم قبل از مطالعه این نوشته مقاله ی وردپرس چیست؟ معرفی جامع و طراحی سایت با وردپرس – آموزش کامل را مطالعه بفرمایید.

برای داشتن یک سایت زیبا و حرفه ایی در دنیای وب و رقابت با سایرین، نیاز به یک پوسته زیبا و حرفه ایی دارید. قالب وردپرس  شامل الگوهای جذاب و گیرایی برای موضوع های مختلف می باشد.

موضوع هایی از قبیل پزشکی، نمایشگاهی، فروشگاهی و غیره که هر کدام از این الگوها طراحی سایت مورد نظر را راحت تر و کاربردی تر می کند.

قالب های رایگان و پولی

قالب های پولی و رایگان
قالب های پولی و رایگان

قالب وردپرس به دو صورت رایگان و نسخه پولی و حرفه ایی موجود می باشد. قالب های رایگان را می توانید از مخزن وردپرس دانلود کنید.

و توجه به این نکته بسیار مهم است که می بایست قالب را همانطور که از اسم اش پیداست موضوعی انتخاب کنید و با توجه به موضوع و محتوای سایت یک قالب متناسب و زیبا انتخاب و نصب کنید.

اما خواهشمندم که به نکته مهمی که می خواهم بگویم گوش کنید و در تمام طول عمر طراحی سایت خودتان این نکته مهم را فراموش نکنید.

و آن نکته این است که: از دانلود و نصب افزونه ها و قالب های رایگان پرهیز کنید. به هیچ عنوان از قالب های رایگان استفاده نکنید. زیرا قالب های رایگان حرفه ایی نبوده و در آینده شما را دچار مشکلات زیاد امنیتی و محتوایی و سئویی می کند.

 

 

 

در ادامه مسیر طراحی سایت اگر با من و سایت دیده گاه همراه باشید مقاله های سئو و محتوا و افزونه های وردپرس را برای شما بارگزاری کرده و این نکته ها را نیز به شما می آموزم.

تغییر قالب وردپرس

تغییر قالب باعث تغییر محتوا و اطلاعاتی که درون دیتابیس ذخیره شده است نمی شود، بلکه فقط ظاهر سایت را دستخوش تغییرات می کند اما باعث بهم ریختگی طراحی و نوشته های می شود که می بایست این مهم را مورد توجه قرار دهید.

قالب وردپرس
آموزش قالب وردپرس

نکته مهم اینکه قالب سایت را نباید هر لحظه و زیاد عوض کرد. شما باید با توجه به نوع و محتوای سایت خود یک قالب متناسب انتخاب کنید که هم زیبا و هم حرفه ایی و نسخه پولی باشد و مسیر طراحی سایت را با همان پوسته و قالب ادامه دهید.

البته این به آن معنی نیست که شما کلا نباید قالب وردپرس را تغییر دهید. هرگاه بعد از مدت زمان نسبتا طولانی به هر دلیلی نیلز به تغییر قالب شد، می توانید با درنظر گرفتن موارد گفته شده قالب وردپرس سایت خود را تغییر دهید.

الگوهای قالب

یک قالب وردپرس، بسته به نوع خود (پولی، رایگان، موضوع، حرفه ایی بودن) دارای الگوهای متعددی می تواند باشد. این نکته را توجه داشته باشید که قالب وردپرس با الگو فرق دارد.

الگو بخش های یک قالب است که به شما کمک می کند انواع محتوا و گست تایپ های خود را درون سایت به شکل های زیبا و متنوع بارگزاری کنید.

یک الگو ظاهر قسمتی از سایت یا یک برگه خاص یا یک نوشته خاص را تغییر می دهد.

 

انواع قالب وردپرس

همانطور که گفتم، قالب وردپرس از نظر کاربرد و محتوای سایت، دسته بندی های گوناگونی دارد که با توجه به نوع قالب امکانات متفاوتی را در اختیار شما قرار می دهد. در ادامه با تعدادی از این انواع آشنا می شوید. البته این نکته را بانید که در ابتدای نصب وردپرس، شما چند قالب پیش فرض ساده در اختیار دارید که می توانید از منوین مایش و گوسته ها آنها را ببینید و انتخاب کنید.

قالب فروشگاهی

Template Wordpress Shop 008

این نوع قالب در سایت هایی با ماهیت فروشگاه موردا ستفاده قرار می گیرید. که ظاهر و الگویی شبیه به یک فروشگاه انلاینم عروف و بزرگ را در اختیار شما قرار می دهد.

این قالب شامل الگوهای صفحه محصولات، سبد خرید، تسویه حساب و کلیه مراحل یک خرید اینترنتی می باشد.

در این نوع قالب ها شما می توانید برای محصول خود صفحه طراحی کنید، قیمت گذاری کنید، تخفیف بدهید، کاتالوگ محصول بسازید و کلیه کارهایی که برای فروش یک محصول لازم است را انجام دهید.

توجه داشته باشید که اگر سایت شما یک فروشگاه است، حتما می بایست از قالب فروشگاهی استفاده کنید تا این امکانا را دراختیار شما قرارد دهد در غیر اینصورت با مشکل مواجه خواهید شد.

 

 

 

قالب شرکتی

آموزش وردپرس
آموزش قالب وردپرس

این نوع قالب وردپرس برای استفاده در کمپانی ها یا شرکت های بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. و امکاناتی که در اختیار شما قرار می دهد مربوط به یک شرکت می باشد. الگوهایی مانند: پروژه ها، رزومه ها و مشتریان.

 

قالب چند منظوره

این نوع قالب ها طوری طراحی شده اند که شما در مورد موضوعات مختلف میت وانید از آنها استفاده کنید و الگوهای همه نوع سایت را در اختیار شما قرار می دهد.

در بین قالبه ای چند منظوره قالب بسیار خوب حرفه ایی هم یافت می شود.

 

قالب خبری

معمولا برای یک خبرگزاری یا وبلاگ بزرگ خبری مورد استفاده قرار می گیرد و الگوهای فرآیند گردش خبر را در اختیار شما قرار می دهد. این نوع قالب شمامل دسته بندی های موضوعی خبر می باشد.

قالب های واکنش گرا

آموزش قالب وردپرس
آموزش قالب وردپرس

 

قالب های ریسپانسیو یا واکنش گرا، قالب هایی هستند که در مورد دستگاه های مختلف واکنش های مختلف و متناسب با اندازه صفحه نمایش آن دستگاه از خود نشان می دهند.

به عنوان مثال در موبایل اندازه آن تغییر می کند در مانیتور خود را سازگار با اندازه صفحه نمایش شما می کند و در تبلت هم به همچنین.

امروزه ریسپانسیو بودن قالب بسیار مهم است و گوگل هم این نکته را بسیار مورد اهمیت می داند پس بهتر است قالب را برای سایت خود تهیه کنید که حتما واکنش گرا باشد.

 

 

 

چرا نباید از قالب های رایگان استفاده کرد

قالب وردپرس رایگان در سطح وب و سایت های مختلف به وفور یافت می شوند.

قالب وردپرس
آموزش وردپرس

قالب های رایگان به دو دسته تقسیم می شوند:

  1. قالب هایی که از پایه رایگان هستند و امکانات کمی دارند
  2. قالب هایی که پولی هستند و به صورت قلابی رایگان فروخته می شوند

در هر دو صورت اگر شما از قالب رایگان استفاده کنید، آینده سایت خود را به خطر انداخته اید.

در مورد اول قالب وردپرس که به ذات رایگان هستند و سازنده قالب آن را رایگان انتشار داده است. این قالب ها عموما دارای تمکانات و الگوهای کمی هستند و امکانات واکنش گرایی و سئو خوب و حرفه ایی ندارند و سازنده آنها را برای تبلیغ یا به عنوان اشانتیون و ترغیب کاربر نهایی برای خرید قالب پولی روانه بازار کرده اند.

اگر شما صاحب یک کسبو کار هستید یا صاحب یک سایت قدرتمند اطلاعاتی یا شرکتی یا اگر شما یک طراح سایت حرفه ایی هستید و از این قالب های رایگان استفاده کنید در نهایت که به امید خدا سایت های طراحی شما قدرت گرفت ای نقالب ها شما  را دچار مشکلات زیادی می کند البته که استفاده از قالب های به ذات رایگان بهتر از استفاده از قالب های گولی نال شده یا قلابی می باشد.

در مورد دوم قالب وردپرس پولی که برخی کاربران نسخه پولی را تهیه می کنند و آن نسخه را به صورت غیرقانونی در اختیار چندین کاربر قرار می دهند حالا یا رایگان یا با هزینه بسیار کم، که این امر باعث می شود آپدیت های  قالب را در اختیار نداشته باشدی و دچار مشکل های امنیتی برای وب سایت خود شوید.

باور کنید و به من اعتماد کنید استفاده از قالب ها و حتی افزونه های رایگان بسیار و به شدت شما را دچار مشکل خواهد کرد.

در سایت دیدگاه قالب های حرفه ایی وردپرس با پشتیبانی کامل و آپدیت های منظم ارایه می شود. برای خرید قالب و افزونه های اورجینال و همچنین ابزار گرافیکی به فروشگاه سایت دیده گاه به آدرس www.opalkala.com مراجعه نمایید.

در مقاله ها و نوشته های بعدی با من همراه باشید تا شما را با قالب های محبوب و پرکاربرد وردپرس آشنا کنم. همچنین شیوه انتخاب یک قالب خوب را نیز به شما عزیزان بیاموزم.

نظرات شما دلگرم کننده ما در ادامه بهتر راهمان است. خواهشمندم در زیر پست دیدگاه و پرسش های خودتان  را برای من ارسال کنید.

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *