چرا وردپرس رایگان است؟ توضیح کامل و جامع

چرا وردپرس رایگان است؟ چه هزینه هایی باید پرداخت شود؟ دستاورد وردپرس چیست؟

وردپرس رایگان؛ یکی از سوالاتی که اغلب، کاربران ما می پرسند این است که “آیا برای استفاده از وردپرس باید هزینه ای پرداخت کنم؟”

پاسخ ما این است: وردپرس یک نرم افزار رایگان و متن باز است

کاربران با شنیدن این پاسخ، پرسش بعدی را مطرح می کنند: “چرا وردپرس رایگان است؟

در این مقاله، در مورد  این موضوع بحث میکنیم که: چرا وردپرس رایگان است، و هزینه اجرای یک سایت وردپرسی چقدر است؟

سایت آموزشی دیده گاه
چرا وردپرس رایگان است؟

 

وردپرس یک نرم افزار متن باز است. به معنای واقعی رایگان است و همه می توانند از آن استفاده کنند. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که معنای نرم افزار متن باز چیست؟

نرم‌افزار متن‌باز این آزادی را در اختیار شما قرار می‌دهد که از هر طریقی که دوست دارید بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای، از نرم‌افزار استفاده کنید آن را ویرایش کنید یا یک ساختار جدید برای آن ترتیب دهید و دوباره آن را انتشار دهید.

با همه این گفته ها، برای طراجی سایت با وردپرس، ممکن است هزینه هایی جانبی در زمینه های دیگر بوجود بیاید. در ادامه این مقاله در مورد هزینه استفاده از نرم افزار متن باز وردپرس صحبت خواهیم کرد.

 

چرا وردپرس را به عنوان یک نرم افزار فروخته نمی شود؟

اغلب از ما می پرسند که چرا افراد و شرکت های پشتیبان وردپرس آن را نمی فروشند؟ اگر وردپرس آنقدر که همه می گویند خوب باشد ، پس بدیهی است که با فروش آن پول بسیار بیشتری به دست خواهند آورد.

اما این گفته زمانی منطقی است که یک شرکت یا فردی مالک وردپرس باشد.

وردپرس یک پروژه متن باز است و یک جامعه به حساب می آید که در آن ده ها هزار نفر از افراد با استعداد مشارکت کرده اند تا آن را به یک نرم افزار عالی که امروزه می بینید تبدیل کنند.

یک تیم اصلی از توسعه دهندگان وجود دارد که توسعه پروژه وردپرس را هدایت می کنند، اما هر کسی می تواند وصله ها(patches)، رفع اشکالات(fix bugs)، ایجاد ویژگی ها(Make features)، پیشنهاد ویژگی ها (Suggest features) و موارد دیگر را انجام دهد.

نکته مهم دیگر این است که، راه بران  و مدیران پروژه درحال تغییر هستند و از یک نسخه به نسخه دیگر تغییر می کنند. شما هم اگر به صورت کامل و حرفه ایی در این جامعه بزرگ درگیر کار و طراحی شوید، می توانید یکی از مشارکت کنندگان اصلی وردپرس نیز باشید.

 

فلسفه پشت نرم افزار منبع باز

فلسفه نهضت نرم افزار متن باز این است که نرم افزار مانند سایر محصولات فیزیکی نیست. هنگامی که یک نرم افزار ایجاد می شود، می توان آن را چندین بار با هزینه کم کپی کرد.

به عنوان مثال یک کارخانه اسباب بازی سازی. هر اسباب بازی تولید شده دارای قطعات مختلفی است و هر قطعه هزینه ای دارد. کارخانه می تواند هزینه ساخت این قطعات را محاسبه کند تا حاشیه سود قابل قبولی برای محصول تعیین کند.

از طرفی هزینه ایجاد نرم افزار و کپی برداری از آن یکسان نیست. برخی گروه ها معتقدند که با فروش هر نسخه، حاشیه سود نرم افزار ناعادلانه تر می شود.

چرا وردپرس رایگان است؟
کسب درآمد از وردپرس

چگونه مردم با وردپرس کسب درآمد می کنند؟

دو بخش اصلی سودآور هر نرم افزار متن باز، محصولات و خدمات مبتنی بر همان نرم افزار متن باز هستند.

بیشتر وقت ها وردپرس را با WordPress.com اشتباه می گیرند، اما آنها در واقع دو چیز متفاوت هستند. وردپرس (که اغلب به وردپرس خود میزبان یا WordPress.org گفته می شود) یک پلت فرم رایگان وبلاگ نویسی و سازنده وب سایت است.

تفاوت این دو را مطالعه بفرمایید

وردپرس WordPress.com یا WordPress.org – کدام بهتر است؟ مقایسه کامل

Matt Mullenweg، یکی از بنیانگذاران توسعه وردپرس، شرکتی به نام Automattic راه اندازی کرد که سرویس میزبانی وبلاگ رایگان و “محدود” را در WordPress.com ارائه می دهد و شما می توانید برای استفاده از ویژگی ها و حذف تبلیغات هزینه پرداخت کنید و سرویس خود را ارتقا دهید.

با این حال، برای استفاده از  تمام ویژگی های وردپرس، باید سرویس و اعتبار خود را به پلن برنامه پولی ارتقا دهید. به عنوان مثال، شما نمی توانید یک فروشگاه آنلاین با WordPress.com راه اندازی کنید، مگر اینکه برای طرح تجارت الکترونیکی که از 45 دلار در ماه شروع می شود، پرداخت کنید.

شرکت Automattic بیش از 600 میلیون دلار سرمایه جذب کرده است. (منبع این ادعا به زبان اصلی)

سایر شرکت های توسعه دهنده وردپرس نیز با تولید و فروش افزونه های تجاری، پوسته های تجاری و حتی ارائه هاست وردپرس برای ایجاد کسب و کارهای موفق، برای خود درآمدهای خوبی کسب کرده اند و همچنان اینکار را انجام می دهند.

کسب درآمد از وردپرس

چند نمونه از شرکت های موفق با درآمد چند میلیون دلاری وردپرس عبارتند از:

  •      WPEngine – یک شرکت میزبان وردپرس مدیریت شده که بیش از 290 میلیون دلار کسب درآمد کرده است و اکنون دارای پوسته های تجاری StudioPress نیز هست.
  •      Awesome Motive – به رهبری Syed Balkhi یک شرکت چند میلیون دلاری دیگر است که با موضوع وردپرس مشغول به کار است. این شرکت خیلی از افزونه های محبوب وردپرس را مدیریت می کند.
  •      ElegantThemes – شرکت چند میلیون دلاری پوسته که سازنده صفحه ساز Divi  است که ویژوال  drag & drop  است و همچنین چندین افزونه دیگر.

همچنین، توسعه دهندگان و مشاوران خوب وردپرس با ساختن وب سایت ها، برنامه ها و افزونه های سفارشی وردپرسی برای مشتریان خود درآمد تمام وقت  و راحت به دست می آورند.

آیا حق کپی رایت وردپرس رایگان است؟ Copyright

چرا وردپرس رایگان است؟
حق کپی رایت وردپرس

خیر، حق چاپ و کپی رایت وردپرس محفوظ است. مجوز وردپرس به گونه ای است که به همه اجازه استفاده رایگان از آن را می دهد، اما هر مشارکتی که در نرم افزار دارای حق چاپ است.

وردپرس به صورت مجوز GPL (General Public License) منتشر شده است، بنابراین می توانید از کدهای آن استفاده کنید، آن را تغییر دهید و دوباره توزیع کنید. شما حق نسخه برداری تغییراتی را که در نرم افزار انجام می دهید خواهید داشت، نه کل کد.

مجوز GPL  اینگونه است که هر اثری که منتشر می کنید یا توزیع می کنید باید تحت مجوز GPL نیز باشد. شما ممکن است حق چاپ هر کاری را که دوست دارید داشته باشید، محصول شما به طور خودکار مجوز GPL را به ارث می برد، بنابراین دیگران می توانند از هر طریقی که می خواهند استفاده کنند، کد شما را تغییر دهند و دوباره توزیع کنند.

چرا وردپرس رایگان است؟
حق کپی رایت وردپرس

آیا این بدان معناست که تمام پوسته ها و افزونه های ممتاز و پولی وردپرس دارای مجوز GPL هستند؟

طبق یک نوشته و مقاله در وبلاگ رسمی WordPress.org، پوسته ها نیز GPL هستند. تصاویر، CSS و جاوا اسکریپت مورد استفاده در داخل پوسته ها و افزونه ها را می توان حذف کرد، اما تمام بخش های PHP و HTML پوسته ها و افزونه ها به طور گسترده از عملکرد وردپرس استفاده می کنند، بنابراین آنها یک اثر تولید شده هستند، و تحت مجوز GPL هستند.

این در حالی است که برخی از افراد و توسعه دهندگان با آن موافق نیستند و رعایت نمی کنند، اما بیشتر مشاغل مورد اعتماد  و حمایت وردپرس از دستورالعمل های انجمن پیروی می کنند.

آیا محتوای منتشر شده با وردپرس GPL را به ارث می برد؟
آموزش وردپرس
محتوای در وردپرس

 

نه خیر، شما حق دارید به هر نحوی که دوست دارید مجوز محتوای خود را صادر کنید.

برای مثال، اگر مقالات، عکس‌ها یا هر اثر هنری دیگری را در وبلاگ خود به اشتراک می‌گذارید، حق چاپ کامل آن متعلق به شماست.

با این حال، اگر در حال نوشتن یک پست وبلاگ هستید که به مردم نشان می دهد چگونه از یک عملکرد وردپرس با مثال استفاده کنند، آن پست وبلاگ خاص می تواند مجوز متفاوتی داشته باشد.

علامت تجاری وردپرس

کد وردپرس به عنوان یک نرم افزار تحت GPL منتشر شده است. اما واژه WordPress، و لوگوی وردپرس علائم تجاری ثبت شده متعلق به بنیاد وردپرس هستند.

برای تمایز بین سایت یا منبعی که رسمی یا به صورت انجمن اداره می شود، این بنیاد از مردم می خواهد که از “وردپرس” در نام دامنه خود استفاده نکنند.

به همین دلیل است که سایت ها  به جای WordPress، WP استفاده می کنند.

ما نیز قصد داشتیم همین نکته را رعایت کنیم.

اما از آنجایی سایت ما به صورت تخصصی مربوط به آموزش IT می باشد، تصمیم گرفتیم در نام دامنه از مشتقات وردپرس استفاده نکنیم، هرچند مدت هاست آموزش های ما به صورت حرفه ایی روی آموزش وردپرس متمرکز شده است.

هر وب سایت، دوره آموزشی یا منبعی که مشاهده می کنید دارای وردپرس در نام دامنه خود است احتمالاً توسط شخصی اجرا می شود که اطلاعات کافی در مورد وردپرس ندارد. این بدان معنی است که شما احتمالاً نباید حتی ذره ایی از پول خود را به آنها بپردازید 🙂

بیشتر مشاغل و سایت های قانونی که درباره وردپرس ساخته شده اند از سیاست های علامت تجاری این پلتفرم آگاه هستند و قوانین آن را رعایت می کنند.

هزینه استفاده از وردپرس

وردپرس به عنوان یک نرم افزار رایگان برای دانلود و استفاده در دسترس است. با این حال، برای استفاده از وردپرس در وب، به هاست وردپرس نیاز دارید.

می توانید از WordPress.com برای ایجاد یک وبلاگ رایگان استفاده کنید، اما توجه داشته باشید که تفاوت هایی وجود دارد. برای جزئیات بیشتر به مقایسه WordPress.com با WordPress.org مراجعه کنید.

هزینه استفاده از وردپرس نسبتاً کم است و برای اجرای هر نوع وب سایت دیگری نیز صادق است. شما فقط باید هزینه هاست و دامنه را بپردازید. مقاله ما در مورد هزینه ساخت سایت وردپرسی را مطالعه بفرمایید.

مطالب مرتبط: چگونه یک وبلاگ وردپرس راه اندازی کنیم (راهنمای نهایی)

از مشاوره رایگان ما درباره خرید هاست و دامنه استفاده کنید.

 هزینه های دیگر می تواند شامل پوسته های تجاری وردپرس باشد که به عنوان پوسته های ممتاز وردپرس نیز شناخته می شوند. با این حال، شما نیازی به استفاده از آنها ندارید زیرا بیش از 6000 پوسته رایگان وردپرس وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید.

اما پیشنهاد من استفاده و خرید یک پوسته حرفه ایی است.

بیشتر کاربران از افزونه های تجاری استفاده می کنند، اما شما مجبور نیستید از آن ها نیز استفاده کنید زیرا بیش از 58000 افزونه رایگان در مخزن وردپرس موجود است.

امیدوارم این نوشته پاسخگوی پرسش های شما بوده باشد.

پرسش هایی مانند: مجوز و چرایی رایگان بودن ، هزینه های راه اندازی سایت و تجارت پیرامون وردپرس.

اگر این مقاله را دوست داشتید، لطفا در صفحات اجتماعی خود برای دوستانتان به اشتراک بذارید. و به صفحه اینستاگرام ما بپیوندید. شما همچنین می توانید ما را در توییتر و فیسبوک پیدا کنید و با ما همراه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *