هاست چیست؟

هاست چیست؟

Didegah Host

 

میزبان، رایانه یا دستگاه دیگری است که با میزبانهای دیگر در شبکه ارتباط برقرار می کند. میزبانهای یک شبکه شامل کلاینت ها و سرورها هستند که داده ها، خدمات یا برنامه ها را ارسال یا دریافت می کنند.

میزبانها معمولاً دستگاههای واسطه ای مانند سوئیچ ها و روترها را شامل نمی شوند، که اغلب به عنوان گره یا اتصال طبقه بندی می شوند. گره همچنین یک اصطلاح گسترده تر است که شامل هر چیزی است که به شبکه متصل است، در حالی که یک میزبان به آدرس IP نیاز دارد. به عبارت دیگر، همه میزبان ها گره هستند، اما گره های شبکه میزبان نیستند مگر اینکه برای عملکرد به آدرس IP  نیاز داشته باشند.

در شبکه TCP/IP ، هر میزبان دارای یک شماره میزبان است که همراه با هویت شبکه، آدرس IP منحصر به فرد خود را تشکیل می دهد. در مدل Open Systems Interconnection (OSI) ، پروتکل های لایه انتقال که به لایه 4 نیز معروف است ، مسئول ارتباط بین میزبان هستند. میزبان از پروتکل های مختلفی برای ارتباط استفاده می کند، از جمله پروتکل کنترل انتقال (TCP) و پروتکل اطلاعات کاربر (UDP).

انواع میزبان

واژه میزبان در چندین حوزه دیگر در فناوری اطلاعات (IT) استفاده می شود و بسته به زمینه معنای کمی متفاوت دارد.

Hosts Didi

میزبان وب

برای شرکت ها یا افراد دارای وب سایت، میزبان یک وب سرور است که داده های یک یا چند وب سایت را ذخیره و منتقل می کند. میزبان همچنین می تواند به ارائه دهنده خدمات که این زیرساخت را اجاره می دهد، که به میزبانی معروف است ، مراجعه کند.

میزبان ابری

میزبان ابری مبتنی بر فناوری های محاسبات ابری است که به تعدادی از سرورها اجازه می دهد به عنوان یک سیستم عمل کنند که در آن عملکرد وب سایت توسط چندین دستگاه تضمین می شود. اغلب شامل شبکه ای از سرورها است که از مراکز داده مختلف در مکان های مختلف خارج می شوند. میزبان ابری به عنوان سرویسی عمل می کند که به مشتریان امکان می دهد به اندازه نیاز خدمات خود را خریداری کنند. میزبانی ابری جایگزینی برای میزبانی وب سایت بر روی یک سرور است. میزبانی ابری را می توان هم زیرساخت به عنوان سرویس (IaaS) و هم پلتفرم به عنوان سرویس (PaaS) در نظر گرفت. با استفاده از یک مدل ابر عمومی ، یک شبکه عمومی داده هایی را که به صورت فیزیکی در سرورهای مجازی ذخیره می شوند ، منتقل می کند و از شبکه های عمومی برای انتقال داده هایی که به صورت فیزیکی در سرورهای مشترک ذخیره شده و منبع ابر را تشکیل می دهند ، استفاده می کند.

میزبان مجازی

اصطلاح میزبان مجازی دو کاربرد دارد. یکی به فناوری مورد استفاده برای اجرای چندین دامنه یا برنامه در یک سرور فیزیکی واحد اشاره دارد و دوم به شرکت هایی که خدمات زیرساخت مجازی می فروشند اشاره دارد.

میزبان راه دور

در این زمینه ، یک میزبان از راه دور در موقعیت فیزیکی متفاوتی نسبت به کاربر که با استفاده از یک شبکه خصوصی یا اینترنت به آن دسترسی دارد ، قرار می دهد ، که دسترسی از راه دور را برای کاربران فراهم می کند. به عنوان مثال می توان به سرورهایی اشاره کرد که می توانند از راه دور وارد سیستم شوند یا رایانه ای میزبان برای دسکتاپ از راه دور.

 

میزبان ماشین مجازی

این نوع میزبان به یک  سرور فیزیکی اشاره می کند که منابع محاسباتی را برای پشتیبانی از ماشین های مجازی (که به مجازی سازی سرور نیز معروف است) فراهم می کند.

نام میزبان

نام میزبان یک نام متن ساده است که میزبان را در یک دامنه مشخص مشخص می کند. در شبکه محلی (LAN) ، نام میزبان سرور ممکن است نام مستعار مانند mailserver1 باشد. در اینترنت، نام میزبان بخشی از آدرس وب را تشکیل می دهد و دارای سه قسمت است: زیر دامنه ، نام دامنه و دامنه سطح بالا. به عنوان مثال ، نام میزبان shop.didegah.com شامل زیر دامنه shop ، دامنه   didegah   و سطح بالا .com است.

در زمینه های دیگر، میزبان همچنین می تواند دستگاه یا برنامه ای باشد که به برخی از دستگاه ها یا برنامه های کوچکتر یا با قابلیت کمتر خدمات ارائه می دهد.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *