طراحی اسلایدها با کمک Slide Master در PowerPoint

فرض کنید می­‌خواهید در یک سمینار ویژگی­‌های محصول جدیدی که تولید کرده‌­اید را برای افراد توضیح دهید. اگر بخواهید بالای همه اسلایدها لوگوی شرکت‌تان را اضافه کنید، نیازی نیست آن را روی تک تک اسلایدها copy و paste کنید. با کمک Slide Master در نرم‌افزار PowerPoint می‌توانید اینکار را در کمترین زمان و به صورت همزمان روی تمام اسلاید‌ها انجام دهید.

اسلاید استاد یا (Slide Master) به اسلایدی گفته می‌شود که تنظیمات انجام شده روی آن، به طور خودکار به همه‌ی اسلایدها اعمال شود. با استفاده از اسلاید مستر می‌­توانید ظاهر کل ارائه خود از جمله رنگ­، فونت­، پس زمینه­ و موارد دیگر را کنترل کنید.

برای ایجاد یک اسلاید مستر به سربرگ View بروید. در گروه Master view می‌بینید که ۳ نوع مستر (Master) داریم:

 1. Slide master: برای تنظیمات چیدمان و طراحی بخش‌های مختلف اسلایدها استفاده می‌شود.
 2. Handout master: برای تنظیمات حالت چاپ اسلایدها استفاده می‌شود. در درس تبدیل اسلایدها به جزوه چاپی این نما را کامل توضیح دادیم.
 3. Note master: برای تنظیمات نمای یادداشت­‌های اسلاید استفاده می‌شود. این مستر را در درس یادداشت‌های سخنران توضیح دادیم.
Slide Master
آموزش اسلاید مستر

نمای Slide Master در پاورپوینت

همانطور که گفتیم تنظیمات اعمال شده روی Slide Master به صورت خودکار روی تمام اسلایدهای زیر مجموعه اعمال می­‌شود. برای مشاهده‌ی نمای اسلاید مستر و تنظیمات آن مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. روی Slide master کلیک کنید.
 2. در سمت چپ مشاهده می‌­کنید که یک مجموعه اسلاید مستر در ناحیه‌­ی نمایش مینیاتوری اسلاید­ها دیده می‌شود که از دو قسمت تشکیل شده است. اولین اسلاید، Slide Master است که با نقطه‌­چین به اسلاید­های پایین‌تر وصل شده است. هر تغییری که در این اسلاید اعمال کنید روی تمام اسلایدهای زیرمجموعه اعمال می‌­شود.
 3. اسلایدهایی که در پایین آن قرار گرفته­‌اند، Layout master هستند که با استفاده از آن­ها می­توانید چیدمان اسلایدهای عنوان و محتوا را انجام دهید. هر تغییر در این اسلایدها روی تمام اسلاید­های مرتبط با این چیدمان، اعمال می‌­شود.
Slide Master
آموزش اسلاید مستر

نمای اسلاید مستر در پاورپوینت

نکته: بعد از اینکه وارد نمای Slide Master شدید، یک تب به نام Slide Master، قبل از تب Home باز می‌شود؛ این تب شامل تنظیمات طراحی اسلاید مستر است. برای خروج از این نما، می‌توانید آخرین گزینه‌ی این تب یعنی Close Master View را بزنید.

Slide Master
آموزش اسلاید مستر

معرفی بخش‌های مختلف اسلاید مستر

وقتی روی اسلاید مستر کلیک کنید، قسمت­‌های مختلفی را مشاهده می­‌کنید؛ هر اسلاید مستر شامل تعدادی کادر نگه­دارنده (Placeholder) است:

 1. در قسمت بالا کادر عنوان قرار دارد؛ اینجا محل قرار نوشتن عنوان اسلایدها است. در نمای اسلاید مستر می‌توانید فونت، رنگ و قالب‌بندی عنوان‌ها را طراحی کنید.
 2. کادر پایین‌تر محل نوشتن یا همان جانگهدارنده‌ی محتوای اصلی یا Content است.
 3. این قسمت محل قرارگیری تاریخ جاری سیستم است.
 4. کادر وسط هم مکان نوشتن فوتر یا پاصفحه است.
 5. این کادر محل قرارگیری شماره صفحه است.
Slide Master
آموزش اسلاید مستر

نکته: قالب‌بندی و طراحی تک تک این قسمت‌ها را می‌توانید با گزینه‌های موجود در تب‌های Home و Format و Slide Master تغییر دهید.

افزودن اشیاء گرافیکی به تمامی اسلایدها

اگر می­‌خواهید تصویری مانند لوگوی شرکت‌تان را در تمام اسلایدها نمایش دهید، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. در نمای اسلاید مستر روی اولین اسلاید کلیک کنید؛ حالا به سربرگ Insert بروید و روی Picture کلیک کنید.
 2. تصویر لوگوی خود را انتخاب و روی Open کلیک کنید.

همچنین می­‌توانید نمودار، چارت، شکل (shape) و تصاویر آنلاین و… را از سربرگ Insert به اسلایدهای خود اضافه کنید.

Slide Master
آموزش اسلاید مستر

تغییر پس‌زمینه در اسلاید مستر

برای تغییر پس‌زمینه‌‌ی اسلایدها در Slide Master مراحل زیر را انجام دهید:

 1. به سربرگ Slide master بروید.
 2. در گروه Background روی Background style کلیک کنید.
 3. از لیست کشویی روی Format background کلیک کنید.
 4. پنل Format background باز می‌­شود.
 5. در این پنل می­‌توانید با استفاده از Solid fill یک رنگ به زمینه اسلاید مستر خود بدهید.
 6. با استفاده از Gradient fill یک گرادیان یا طیف رنگ ایجاد کنید.
 7. با استفاده از Picture or texture fill یک عکس یا بافت را به زمینه‌ی اسلاید اعمال کنید.
 8. با استفاده از Pattern fill می­‌توانید از الگوهای آماده استفاده کنید.
Slide Master
آموزش اسلاید مستر

نکته: با انتخاب هر کدام از گزینه­‌های Gradient fill و Picture or texture fill تنظیمات بسیاری در اختیارتان قرار می­‌گیرد که با توجه به نیاز خود می‌­توانید از آنها استفاده کنید.

نکته: برای تغییر تم (Theme) کلی اسلایدها و تنظیمات رنگ، فونت کادرها و افکت‌ها می‌توانید از قسمت Edit Theme استفاده کنید. البته این گزینه‌ها را به طور کامل در آموزش تغییر تم و پس‌ زمینه‌ی اسلایدها توضیح دادیم.

Slide Master
آموزش اسلاید مستر

تغییر فونت و قالب‌بندی متن در اسلاید مستر

در slide master می توانید رنگ، فونت و اندازه‌ی متن را به راحتی در تمام اسلایدها تغییر دهید. اگر روی کادر متنی یا همان جانگهدارنده‌ مورد نظر کلیک کنید، می‌توانید با استفاده از جعبه ابزار ویراش سریع متن یا از تب Home گروه Font، فونت و اندازه و … را تغییر دهید.

Slide Master
آموزش اسلاید مستر

ایجاد و حذف نگه­دارنده (Placeholder) در اسلایدها

یکی از ویژگی­‌های اسلاید مستر این است که شما می‌­توانید کادرهای جانگهدارنده‌ پیش فرض را حذف کنید؛ یا جانگهدارنده‌ جدید وارد کنید. فرض کنید می‌­خواهید یک جانگهدارنده‌ شماره اسلاید (Slide number) را به همه اسلایدها وارد کنید. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:

 1. از گروه Master layout روی Master layout کلیک کنید.
 2. حالا یک پنجره‌ی کوچک باز می‌شود و می‌توانید گزینه Slide number را تیک‌دار کنید.
Slide Master
آموزش اسلاید مستر

اگر هم می‌خواهید جانگهدارنده جدیدی از نوع متن، جدول، نمودار یا … به اسلایدها اضافه کنید، می‌توانید با استفاده از گزینه Insert Placeholder این کار را انجام دهید.

Slide Master
آموزش اسلاید مستر

ایجاد یک اسلاید مستر جدید

شما می‌توانید یک مجموعه اسلاید مستر جدید هم بسازید؛ برای این کار از سربرگ Slide Master روی گزینه Insert Slide Master کلیک کنید. حالا یک اسلاید مستر جدید ساخته می‌شود.

Slide Master
آموزش اسلاید مستر

نکته: کلید ترکیبی برای ایجاد اسلاید مستر جدید Ctrl+M است.

تغییر نام اسلاید مستر

زمانی که شما یک اسلاید مستر ایجاد می‌کنید، پاورپوینت به صورت خودکار برای آن یک نام انتخاب می­‌کند. شما می‌­توانید این نام را خودتان تغییر دهید؛ برای این کار مراحل در سربرگ Slide Master روی گزینه Rename کلیک کنید؛ حالا پنجره‌­ی کوچکی باز می‌‌شود که می‌توانید نام مورد نظرتان را تایپ کنید.

Slide Master
آموزش اسلاید مستر

نکته: برای تغییر نام حتما باید روی اسلاید مستر کلیک کنید، نه روی layout master­­ها.

نکته: بعد از تغییر نام، برای خروج از نمای اسلاید مستر، روی Close slide master در انتهای سربرگ اسلاید مستر کلیک کنید.

استفاده از اسلاید مستر ایجاد شده

خب حالا به راحتی می‌توانید از اسلاید مستر جدید استفاده کنید. برای این کار از نمای اسلاید مستر خارج شوید. به سربرگ home بروید و روی Layout کلیک کنید. حالا در این لیست طراحی جدید به نام دیدگاه را که ایجاد کرده‌ بودید، مشاهده می‌کنید؛ روی آن کلیک کنید تا طراحی جدید به اسلایدهای شما اعمال شود.

Slide Master
آموزش اسلاید مستر

ذخیره طراحی جدید

اسلاید مستری که ساختید را می‌توانید به عنوان یک قالب ذخیره کنید تا بعدها دوباره از آن استفاده کنید. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:

 1. به سربرگ File بروید و روی Save as کلیک کنید.
 2. در قسمت File name نام مورد نظرتان را بنویسید.
 3. در قسمت Save as type نوع فایل را Power point template انتخاب کنید. چون می­‌خواهید آن را به صورت الگو یا قالب ذخیره کنید.
 4. روی Save کلیک کنید.
Slide Master
آموزش اسلاید مستر

یک روش دیگر برای ذخیره قالب این است که در سربرگ Slide Master روی گزینه Theme کلیک کنید؛ حالا روی Save Current Theme کلیک کنید تا پنجره‌ی ذخیره‌سازی باز شود و برای آن یک نام تعیین کنید.

Slide Master
آموزش اسلاید مستر

جمع‌بندی

در این آموزش با یکی از قدرتمندترین ابزارهای طراحی در نرم‌افزار پاورپوینت یعنی Slide Master آشنا شدید. اسلاید مستر یک ابزار قوی برای تغییرات کلی روی ظاهر و چیدمان اسلایدها است. با کمک این ابزار می‌توانید رنگ، فونت و قالب‌بندی بخش‌های مختلف اسلایدها را تغییر دهید؛ به اسلایدها جانگهدارنده‌های خاص برای اضافه کردن محتوا یا عکس یا نمودار اضافه کنید. همچنین می‌توانید یک اسلاید مستر جدید طراحی کنید و آن را ذخیره کنید تا بتوانید از آن در سایر ارائه‌های خود هم استفاده کنید.

2 پاسخ

 1. سلام . میخواستم یک پیشنهاد خیلی خوبی بدم اگر اسلاید هارا به پشته صحنه خیلی خب طراحی کنیم به نظر بیبنند خیلی زیبا به نظر میاید و پشته صحنی هارا می توان در داخل پاورپوینت پیدا کرو ویا در گوگل و برنمه های دیگر و استاد لطفا توضیحات اوردن پشته صحنه را بنویسید ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *