گرفتن غلط املایی فارسی و انگلیسی در Word

گرفتن غلط املایی فارسی و انگلیسی در Word

و تنظیم ونصب زبان فارسی برا ی تصحیح غلط های املایی زبان فارسی

بعد از پایان تایپ مطالب در Word این امکان وجود دارد که غلط های املایی چه به زبان فارسی یا انگلیسی  و زبان های دیگر چک شود و در صورت اشتباه بودن کلمات ، تصحیح گردند.

قبل از بررسی غلط های املایی باید زبانی که غلط ها ی املایی چک می شود  تنظیم شود برای این کار از تب Review گروه language دکمه  language را انتخاب و از منوی باز شده دستور Set proofing language را انتخاب می کنیم.

غلط املایی در ورد
غلط املایی در ورد

 

بعد از انتخاب Set proofing language  پنجره ی مربوط به Language باز می شود . در این پنجره باید زبانی را که می خواهیم با آن غلط های املایی گرفته شود را مشخص و گزینه set as default را انتخاب کنیم تا تیک آبی رنگ کنار آن نمایش داده شود .

بصورت پیش فرض زبان انگلیسی انتخاب شده و تیک آبی رنگ کنار آن نشان داده می شود اما زبان Persian  تیک نخورده و نمی توان غلط های زبان فارسی را بگیریم .

غلط املایی در ورد
غلط املایی در ورد

برای حل این مشکل از منوی Fileگزینه options  را انتخاب می کنیم . بعد از باز شدن پنجره word options از پنل سمت چپ گزینه Language  را انتخاب می کنیم .و از قسمت   choose editing language زبان Persian  را انتخاب می کنیم و روی دکمه ی install کلیک می کنیم تا زبان فارسی نصب و بتوانیم غلط های املایی زبان فارسی را بگیریم . بعد از نصب  زبان فارسی  در قسمت Set proofing language  هم زبان فارسی و هم زبان انگلیسی تیک آبی دارند .و در هر دو زبان امکان بررسی غلط های املایی وجود دارد .

غلط املایی در ورد
غلط املایی در ورد

 

دو روش برای بررسی غلط های املایی نرم افزار word وجود دارد :

روش دستی: از تب Review گروه Proofing گزینه Spelling and Grammar قابل دسترس می باشد .

روش اتوماتیک: از منوی File گزینه Options را کلیک می کنیم در پنجره باز شده از سمت چپ پنل proofing  را انتخاب و گزینه Check spelling as you type بصورت اتوماتیک غلط های املایی را (با زدن دکمه Space ) برای هر کلمه مشخص می کند. و زیر آن خط قرمز می کشد .

روش اول : بررسی غلط های املایی بصورت دستی :

غلط املایی در ورد
غلط املایی در ورد

 

همانطور که گفته شد گرفتن غلط های املایی در این روش از تب Review گروه Proofing گزینه Spelling and Grammar امکان پذیر است . وقتی روی دکمه Spelling and Grammar  کلیک می کنیم پنجره Spelling  در سمت راست باز می شود .که کلمه غلط را پیدا  و پیشنهادات در مورد املای درست کلمات در این پنجره نمایش داده می شود .

برای تصحیح کلمه اشتباه پیشنهاداتی در پنجره Spelling داده شده که با استفاده از 5 دستور زیر امکان تصحیح میسر می شود .

  • Change:  با فشردن این دکمه ،کلمه ای که دارای غلط املایی است به کلمه پیشنهادی درست تغییر می کند برای مثال ، در شکل زیر کلمه آموزش جایگزین کلمه دارای غلط املایی آموززش می شود .
  • Change All:با فشردن این دکمه ،کلمه پیشنهادی درست جایگزین کلمه غلط می شود و ضمنا تمام سند ورد بررسی می شد و اگر همین کلمه غلط در قسمت های دیگر هم تکرار شده باشد آنها هم تصحیح می شوند .
  • Ignore: این دکمه به معنی فراموش کردن هست یعنی به ورد اعلام می کند این کلمه را غلط نگیر برای مثال در زبان انگلیسی ،اسامی خاص مثل raze  یا Ali  یا اسم مسجد و مکان را نباید غلط املایی گرفته شود . با فشردن این دکمه ،کلمه ای که دارای غلط املایی است ، را غلط نمی گیرد .
  • Ignore All: هر کلمه ای که در لیست به عنوان غلط املایی در نظر گرفته شده است ، را در تمام سند ورد چک می کند و آن کلمه با تمام تکرار هایش در سند را غلط نمی گیرد .
  • add: اگر کلمه درست هست و ورد غلط می گیرد با فشردن این دکمه این کلمه را به دیکشنری ورد اضافه می کنیم .تا دیگر غلط گرفته نشود .
غلط املایی در ورد
غلط املایی در ورد

 

روش دوم (غلط گیری بطور اتوماتیک):از منوی File گزینه Options را کلیک می کنیم در پنجره باز شده از سمت چپ پنل proofing  را انتخاب و گزینه Check spelling as you type بصورت اتوماتیک غلط های املایی را (با زدن دکمه Space از کی بورد ) برای هر کلمه مشخص می کند. و زیر آن خط قرمز می کشد .

غلط املایی در ورد
غلط املایی در ورد

 

در این روش هر کلمه ای که تایپ می کنیم بعد از زدن فاصله(space) ورد بطور اتوماتیک غلط ها را می گیرد و زیر هر کلمه غلط خط قرمز می کشد .

برای تصحیح غلط ها ، روی هر کلمه غلط که زیر آن خط قرمز کشیده شده راست کلیک می کنیم و  دستورات قسمت قبل با همان کاربرد نمایش داده می شود .

وقتی روی کلمه غلط راست کلیک می کنیم پیشنهاد کلمه درست در منویی که باز می شود نمایش داده می شود که با انتخاب آن کلمه درست جایگزین کلمه غلط می شود و گزینه Ignore all  و گزینه Add to dictionary  در قسمت بالا توضیح داده شد .

برای حذف خطوط قرمز کلمات غلط کافی است از منوی File گزینه Options را کلیک می کنیم در پنجره باز شده از سمت چپ پنل proofing  را انتخاب و تیک گزینه Check spelling as you type را برداریم .

غلط املایی در ورد
غلط املایی در ورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *