تفاوت دسته بندی و برچسب – سئو – آموزش کامل

بیشترین پرسشی که کاربران سایت ما می پرسند این است که: تفاوت دسته بندی و برچسبچیست؟ کدام یک برای سئو بهتر است: دسته ها یا برچسب ها؟

ممکن است به صورت دقیق ندانید که دسته‌ها و برچسب‌های وردپرس واقعاً چه هستند و چه تفاوتی دارند. دانستن این موضوع می تواند به شما در استفاده صحیح از آنها کمک کند. و همچنین سایت شما سئو بهتری داشته باشد.

در این مقاله، تفاوت‌های بین دسته‌ها و برچسب‌ها برای سازماندهی محتوای شما و اینکه چگونه می‌توانند بر رتبه‌بندی سئو تأثیر بگذارند را توضیح خواهیم داد.

آموزش وردپرس
تفاوت دسته بندی و برچسب

 

تفاوت دسته ها و برچسب ها چیست؟

برای گروه بندی و طبقه بندی کردن نوشته ها از دسته بندی استفاده می کنیم. دسته بندی ها را به عنوان موضوعات کلی یا فهرست مطالب سایت وردپرس خود در نظر بگیرید. دسته بندی ها به صورت سلسله مراتبی هستند به این معنی که می توانید زیر مجموعه ها را ایجاد کنید.

برچسب ها برای توصیف جزئیات خاص نوشته های شما هستند. بر چسب ها را به عنوان کلمات شاخص(کلیدواژه) سایت خود در نظر بگیرید. برچسب ها به شما اجازه می دهند محتوای خود را به صورت micro-categorize  طبقه بندی کنید. برچسب ها سلسله مراتبی نیستند.

سلسله مراتبی: منظور دسته بندی به صورت والد فرزندی می باشد به این صورت که یک یا چند دسته بندی اصلی دارید و بقیه زیر مجموعه ی این دسته بندی های اصلی یا مادر هستند و هر زیر مجموعه هم می تواند شامل زیرمجموعه ها یا زیر دسته های خود باشد و به صورت سلسله مراتبی ادامه پیدا می کنند.

به عنوان مثال، این پست وبلاگ در سایت اموزشی دیده گاه در دسته طراحی سایت و زیر دسته وردپرس قرار دارد. با رفتن به این مسیر در منوی سایت ما، می توانید تمام پست های این دسته را مشاهده کنید.

تفاوت دسته بندی و برچسب

این پست دارای برچسب‌هایی است: دسته‌ها، دسته‌ها در مقابل برچسب‌ها، طبقه‌بندی سفارشی، سئو، بهترین شیوه‌های سئو، مرتب‌سازی محتوا و برچسب‌ها.

این برچسب ها را در هیچ جای مقاله ما نخواهید دید. با این حال، آنها به کاربران کمک می کنند تا این مقاله را در جستجوهای مرتبط در وبلاگ ما پیدا کنند.

یکی از بزرگترین تفاوت‌های برچسب‌ها و دسته‌ها این است که همه پست‌های وردپرس باید تحت یک دسته ثبت شوند، اما لزومی ندارد که برچسب داشته باشند.

اگر به پست خود دسته بندی ندهید، وردپرس به طور خودکار آن را به دسته پیش فرض اختصاص می دهد. به این «دسته‌بندی نشده» می‌گویند، اما تغییر نام دسته‌بندی «دسته‌بندی نشده» به نامی مانند «سایر» یا «متفرقه» می تواند مفید است.

توجه: به طور پیش فرض، فقط پست های وبلاگ دارای دسته ها و برچسب ها در وردپرس هستند. با این حال، می توانید دسته ها و برچسب ها را با استفاده از یک افزونه به برگه های وردپرس خود اضافه کنید. افزودن دسته بندی و برچسب به برگه ها

چگونه می توان دسته ها و برچسب ها را در وردپرس ساخت و اضافه کرد؟

آموزش وردپرس
تفاوت برچسب و دسته بندی

 

 

 

هنگام ایجاد یا ویرایش یک پست می توانید دسته ها و برچسب ها را در وردپرس اضافه کنید. آنها را در سمت راست در تنظیمات “سند” خواهید یافت.

همچنین می توانید برای افزودن دسته ها و برچسب های جدید به نوشته ها » دسته ها و نوشته ها » برچسب ها بروید.

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد فرآیند افزودن دسته‌ها و برچسب‌ها، خواهشمندم این دو مقاله را مطالعه بفرمایید:

دسته چیست؟

تگ چیست؟

برای کمک و راهنمایی

 

 

 

 

چه تعداد دسته وردپرس باید داشته باشید؟

در واقع عدد خاصی برای تعداد دسته بندی که باید داشته باشید وجود ندارد. در بیشتر موارد، شما به تعدادی بین 5 تا  10 دسته بندی نیاز دارید تا پست های خود را به درستی دسته بندی کنید و سایت خود را برای اینکه کاربران مرور کنند آسان کنید.

دسته ها یک گروه بزرگ از نوشته های ما را در بر می گیرد. برای تقسیم پست های خود به گروه های کوچکتر می توانید از زیر دسته ها و برچسب ها استفاده کنید.

اگر به تازگی وبلاگی را راه اندازی کرده اید، نگران این نباشید که تلاش کنید تا یک دسته بندی کامل و دقیق داشته باشید. فقط 3 تا 5 دسته بندی با  گستردگی زیاد را انتخاب کنید و با گذشت زمان کم کم موارد بیشتری را به دسته بندی خود اضافه کنید.

آیا باید از زیر دسته ها استفاده کنم؟

اجباری از درست کردن زیر دسته ها وجود دارد و بسیاری از وبلاگ های بزرگ این کار را نمی کنند. با این حال، اگر دسته بزرگی با تعداد زیادی پست دارید که می‌توانند در بخش‌های کوچک‌تر دسته‌بندی شوند، زیردسته ها مفید هستند.

به عنوان مثال، ممکن است یک دسته «دستور پخت» داشته باشید که حاوی تعداد فزاینده ای از دستور العمل های بدون گلوتن است.

می‌توانید این پست‌ها را در زیرمجموعه خودشان قرار دهید، بنابراین پیدا کردن آنها برای خوانندگان آسان است. شما یک دسته بندی کودک جدید برای “دستور پخت” به نام “بدون گلوتن” ایجاد می کنید و این پست ها را به آن دسته منتقل می کنید.

استفاده از دسته‌ها در آدرس‌های اینترنتی(url) نوشته‌ها

برخی از سایت‌ها از نام دسته در پیوندهای دائمی (post URLs) استفاده می‌کنند که می‌توانید آن را در قسمت تنظیمات » پیوندهای یکتا تنظیم کنید.

آموزش وردپرس
استفاده از دسته بندی د آدرس پست

 

اگر این مورد در سایت شما باشد، پست شما در ابتدا دارای یک URL شبیه به این است:

…/دستور پخت/پنکیک بدون گلوتن/

پس از انتقال پست به دسته بندی فرزند، یک URL جدید خواهد داشت:

…/دستور پخت/پنکیک بدون گلوتن/بدون گلوتن/

به طور معمول، وردپرس سعی می کند URL قدیمی را به آدرس جدید هدایت کند. مطمئناً ارزش این را دارد که بررسی کنید که پیوندهای شما هنوز کار می کنند. در صورت لزوم، می توانید یک  301 redirect  از URL قدیمی به آدرس جدید ایجاد کنید.

گزینه دیگر این است که نوشته را در دسته والد نگه دارید و همچنین آن را به دسته فرزند اختصاص دهید، اما این کار می تواند اشکالاتی نیز داشته باشد.

اگرچه وب‌سایت دیده گاه دارای دسته‌هایی در URL است، ما همیشه به کاربران توصیه می‌کنیم از ساختار URL کوتاه‌تری استفاده کنند که فقط حاوی «نام پست» باشد.

این کار به شما حداکثر انعطاف را برای سازماندهی مجدد محتوا بدون نگرانی در مورد راه اندازی تغییر مسیرها می دهد.

همه وب‌سایت‌های جدید ما از ساختار آدرس اینترنتی نام پست مدرن استفاده می‌کنند. سایت دیده گاه بیش از 10 سال قدمت دارد، بنابراین دارای ساختار URL قدیمی است و تغییر ساختار URL برای SEO توصیه نمی شود، به همین دلیل است که ما آدرس خود را تغییر نمی دهیم.

آیا می توانم یک پست را به چندین دسته اختصاص دهم؟

وردپرس به شما امکان می دهد یک پست را در چند دسته قرار دهید. که می تواند به صورت چندین دسته والد، یا یک دسته والد به اضافه یک زیرمجموعه یا چند زیرمجموعه باشد.

داشتن چندین دسته برای سئوی شما سودی ندارد. فقط در صورتی که برای خوانندگان شما منطقی باشد، باید پست ها را به چندین دسته اختصاص دهید.

این امکان وجود دارد که قرار دادن پست شما در دسته بندی های متعدد به دلیل محتوای تکراری باعث ایجاد برخی مشکلات سئو شود.

اگر از چندین دسته استفاده می کنید، سعی کنید از قرار دادن یک پست در دو یا چند دسته اصلی (والد) خودداری کنید. هر پست باید در یک دسته اصلی قرار گیرد.

آیا محدودیتی برای تعداد برچسب های یک پست وجود دارد؟

وردپرس هیچ محدودیتی در تعداد برچسب هایی که می توانید در هر پست داشته باشید ندارد. شما به طور بالقوه می توانید 1000 یا بیشتر برچسب را به یک پست اختصاص دهید!

با این حال، ما قطعا اینکار را توصیه نمی کنیم.

هدف از تگ ها کمک به پیوند دادن پست های مرتبط با یکدیگر است. اینطور فکر کنید که آنها به عنوان بخشی از فهرست در یک کتاب می باشند. هر تگ مانند یک کلمه کلیدی در ایندکس سازی سایت شما است.

برچسب ها برای کاربرانی که سایت شما را جستجو می کنند مفید است. برخی از افزونه‌هایی که پست‌های مرتبط را نمایش می‌دهند، از برچسب‌ها استفاده می‌کنند تا به آنها کمک کند تا بفهمند که کدام موضوعات پست‌ها مرتبط هستند.

ما به شما پیشنهاد می کنیم که به طور معمول حداکثر 10 برچسب در هر پست داشته باشید.

دسته بندی ها یا برچسب ها: کدام برای سئو بهتر است؟

آیا استفاده از دسته‌ها نسبت به برچسب‌ها مزایای بیشتری برای سئوی وردپرس دارد یا برعکس؟

جواب کوتاه، نه است.

دسته ها و برچسب ها هر دو اهداف متفاوتی دارند. شما باید از دسته ها استفاده کنید، اما اگر نمی خواهید مجبور نیستید از برچسب ها استفاده کنید. با این حال، برای کمک به خوانندگان در جهت یابی سایت شما، توصیه می کنیم از هر دو به طور مناسب استفاده کنید.

در نهایت، شما باید سایت خود را با در نظر گرفتن اینکه کاربران از سایت شما دیدن می کنند، طراحی کنید. همه موتورهای جستجو می خواهند محتوایی را به کاربران نشان دهند که برای آنها مفیدترین باشد.

این بدان معنی است که با سازماندهی محتوای خود برای بهترین قابلیت استفاده، به شما کمک می کند تا رتبه بندی سئو بهتری داشته باشید.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد که تفاوت دسته بندی ها در مقابل برچسب ها و بهترین شیوه های SEO برای مرتب سازی محتوای خود را درک کنید.

اگر این مقاله را دوست داشتید، لطفا در صفحات اجتماعی خود برای دوستانتان به اشتراک بذارید. و به صفحه اینستاگرام ما بپیوندید. شما همچنین می توانید ما را در توییتر و فیسبوک پیدا کنید و با ما همراه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *